İçeriğe geç

SEO Çalışmalarınız İçin En İyi Sıra Bulucular

SEO Çalışmalarınız İçin En İyi Sıra Bulucular

Bugün sizlerle SEO çalışmalarınızda sizlere yardımcı olacak tam 4 adet arama motorları için sıra bulucuyu inceleyeceğiz.

Günümüzde birçok firma için artık internette var olmak hayati bir öneme sahiptir. Bu sebeple artık birçok firmanın dijital pazarlama departmanı bulunmaktadır.

Dijital pazarlama departmanlarının en önemli çalışmalarından bir tanesi olan SEO çalışmaları ise web sitenizin Google ve Yandex gibi birçok arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamak için oldukça önemlidir. Sıralamanızı yükseltmek için örnek vermek gerekirse; site hatalarınızı düzeltebilir, backlink çalışmaları yapabilir ya da sitenizde zengin içerikli blog yazıları yayınlayabilirsiniz.

  • Eğer SEO Nedir? diye merak ediyorsanız hemen bu linke tıklayarak SEO’yu kapsamlı şekilde ele aldığımız blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak; verimli bir SEO çalışması yapmak ve sıralamanızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle siteniz için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyerek işe başlamalısınız. Bu kelimeleri belirledikten sonra ise aşağıda sizlere için sıraladığımız sıra bulucuları kullanarak hangi anahtar kelimede sitenizin kaçıncı sırada yer aldığını görebilirsiniz.

2022 En İyi Anahtar Kelime Sıra Bulucular

  1. Semrush Sıra Bulucu: (Semrush Positon Tracking)
  2. Ahrefs Sıra Bulucu: (Ahrefs Keyword Rank Checker)
  3. SE Ranking Sıraca Bulucu
  4. Dopinger Sıra Bulucu (Ücretsiz)

Bu 4 sıra bulucuyu kullanarak anahtar kelimelerinizi optimize edebilirsiniz. Kullandığınız anahtar kelimelerin internetteki arama hacmini öğrenebilirsiniz. Anahtar kelimelerin zorluk seviyesini öğrenebilir bu sayede çok zor bir kelime üzerinde çalışma yapmak yerine öncelik olarak sizi daha hızlı şekilde üst seviyelere çıkaracak anahtar kelimelere yönelebilirsiniz. Ancak bunu yaparken de yine siteniz için önemli olan anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir. Yoksa çok alakasız anahtar kelimelerde sıralanarak hem emeklerinizi çöpe atacak hem de istediğiniz başarıyı yakalayamamış olacaksınız ve Google gibi arama motorları sizi daha geri sıralarda listeleyecektir. Çünkü sıralandığınız kelime sitenizle alakalı değilse insanların sitenize girdikten sonra hemen çıkmasına sebep olacaksınız dolayısıyla bu da sizin hanenize eksi olarak yansıyacak ve site otoritenizde düşüşlere sebep olacaktır.

Gelin şimdi yukarıda sıralamış olduğumuz sıra buluculara detaylı olarak bakalım.

1. Semruh Sıraca Bulucu

Semrush Sıra Bulucu

Semrush aracını kullanarak hangi kelimenin ne kadar arama hacmi olduğunu, kelime zorluğunu, sitenizin o kelimede kaçıncı sırada olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin hangi kelimelerde ve kaçıncı sıralarda sıralandığını da Semrush sayesinde yine görebilirsiniz. Bu gibi özellikleri sayesinde siteniz için en doğru olan stratejiyi belirleyebilirsiniz ve rakipleriniz arasından sıyrılarak onların önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca tüm bu özelliklerinin yanı sıra Semrush sitenizdeki kritik hataları ve geliştirmeniz gereken sayfaları da sizlere bir rapor halinde sunabilmektedir. Bu sayede çalışmayan linklerinizi, backlink sayılarınızı ve aylık web sitenizdeki ziyaretçi sayısını da görebilir hatta zengin içerikler üretmeniz için size sunduğu çeşitli içerik başlıklarını da bu raporlarda bulabilirsiniz.

Semrush sunduğu tüm bu özellikleri ücretli bir şekilde tarafınıza sağlamaktadır. Tüm bu özelliklerden faydalanmak için üye olabilir ve sizin için en uygun olan paketi seçerek SEO çalışmalarınıza hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Semrush hakkında detaylı bilgi için: https://tr.semrush.com/

2. Ahrefs Sıra Bulucu

Ahrefs Sıra Bulucu

Ahrefs ise yine Semrush gibi benzer özelliklere sahip bir araçtır. Bu aracın en kullanışlı tarafı ise backlink analizleri yaparken rakiplerinizin backlink aldığı siteleri de bu araç sayesinde kolaylıkla görebilirsiniz.

Semrush aracında olduğu gibi; hangi anahtar kelimede hangi sırada olduğunuzdan tutun ülke bazlı olarak hangi kelimenin seçtiğiniz ülkede ne kadar arama hacmine sahip olduğunu da görebilirsiniz. Yine Ahrefs aracı da sitenizdeki birçok hatayı sizlere raporlayarak sunabilmektedir. Bu raporu kullanarak aylık ve yıllık olarak hangi kelimede hangi konumda olduğunuzu görerek bir SEO stratejisi oluşturabilirsiniz.

Ahrefs aracının paketlerindeki bir eksi noktaya değinmek gerekirse; Ahrefs bazı paketlerinde anahtar kelime araması yaparken belirli bir kota kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse aylık 500 anahtar kelime araması (anahtar kelime analizi) yapabilirsiniz. Eğer 500’den fazla anahtar kelime araması (anahtar kelime analizi) yaparsanız bunun için sizden ek bir ücret talep etmektedir. Bu sebeple en başında Ahrefs için paketinizi seçerken bunu göz önünde bulundurarak anahtar kelime kotası size en uygun olanı seçmelisiniz.

Ahrefs aracı hem masaüstü hem de mobil cihazlarınıza uyumlu olarak çalışabilmektedir. Ancak Ahrefs’inde tüm bu özellikleri belirli bir ücret karşılığında sizlere sunuluyor.

Ahrefs hakkında detaylı bilgi için: https://ahrefs.com/tr/

3. SE Ranking Sıra Bulucu

SE Ranking aracı ile hem organik aramalardaki sıralamanızı hem de reklamlardaki sıralamanızı görebilirsiniz. Semruh ve Ahrefs gibi anahtar kelime analizi yapmanızı sağlar. SE Ranking aracı ayrıca Google arama motorunu kullanarak bir anahtar kelimeyi yazdığınızda hangi sitenin o anahtar kelimede kaçıncı sırada yer aldığını gerçek Google verileri ile size sunar.

Bunun yanı sıra SE Ranking sayesinde ülke ve konum seçerek istediğiniz bir kelimenin o ülkedeki hangi web sitesinde önde geldiğini de görebilirsiniz.

Yine bu SEO aracımız da Semrush ve Ahrefs gibi aylık belirli ücretleriyle birçok paketi size sunuyor, eğer bu özelliklerden faydalanmak isterseniz siz de üye olarak ve paket satın alarak bu aracı kullanabilirsiniz

SE Ranking hakkında detaylı bilgi için: https://seranking.com/

4. Dopinger Sıra Bulucu  (Ücretsiz)

Dopinger Sıra Bulucu

Dopinger’in sunmuş olduğu bu araç ise ilk 3 sıra bulucu aracına göre hem ücretsiz hem de diğer araçların sunduğu birçok özelliğe de sahiptir.

Bu aracı ister üye olarak isterseniz de üye olmadan kullanabilirsiniz. Diğer araçlarda olduğu gibi bu aracı da kullanarak anahtar kelime analizi, rakip analizi, sitenizin mobil / masaüstü hızını ve sitenizin sıralama aldığı anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Dopinger sıra bulucu ile Semrush ve Ahrefs’te olduğu gibi sitenizdeki kritik hataları bulabilir ve bu hataları da gidererek arama motoru sıralamasında üst sıralara yükselebilirsiniz.

Tabii ki diğer ücretli araçlar gibi çok fazla kapsamlı özellikleri olduğunu söyleyemeyiz ancak küçük işletmeler ve SEO’ya yeni adım atacak olan bireysel kişiler için hem öğretici hem de kolay kullanıma sahip bir ara yüzü var.

Kısacası bu araç sayesinde Semrush, Ahrefs ve SE Ranking gibi ücretli araçlarda elde ettiğiniz birçok özelliği kullanabilirsiniz ve SEO stratejinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Dopinger Sıra Bulucu hakkında detaylı bilgi için: https://www.dopinger.com/tr/sira-bulucu/

SEO Çalışmalarınız için Bonus Bilgi:

Eğer SEO çalışmalarınızı yaparak sitenizin sıralamasını hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız düzenli olarak içerik üretmelisiniz ve bu içeriklerinizde de sitenizle ilgili anahtar kelimeleri kullanarak öne çıkmalısınız.

Sitenizi belirli kelimelerde üst sıralara çıkarmak için tercih edebileceğiniz en önemli yöntemlerden birisi ise dijital pazarlama ajanslarının çokça başvurduğu bir seçenek olan blog yazılarıdır.

Blog yazıları hem içerdiği anahtar kelimelerle hem de sitenizi ziyaret eden kişilere sağladığı faydalı bilgilerle web siteniz için önemli bir pazarlama stratejisidir. Bu blog yazılarınızda hem bilgi verebilir hem de ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Eğer sizde SEO uyumlu blog yazıları ile sitenizi üst sıralara çıkarmak istiyorsanız yepyeni hizmetimiz olan hizmetler.onurcangokcetin.com adresini ziyaret edebilir ve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Üstelik şimdi Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Rusça olarak da hizmet vermekteyiz!

Eğer sizler de kendinizi Dijital Pazarlama, SEO ve Grafik Tasarım alanlarında geliştirmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

İletişim: [email protected]

Instagram: instagram.com/onurcangokcetin2

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: