İçeriğe geç

Kısaca SEO Nedir?

kisaca seo nedir

Bildiğiniz gibi geçen günlerde başladığımız “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” için sitemizde çokça karşılaşacağınız bazı kelimelere değinmiştik. Bu serimizin ikinci ve yeni konusu ise Google SEO Search Engine Optimization ya da Arama Motoru Optimizasyonu.

  1. Dijital Pazarlama
  2. SEO (Search Engine Optimization)
  3. Grafik Tasarım

Bi’ Kısa Bilgi Serisi’nin ikinci konusu olan Google SEO’ya gelin hızlıca bir bakalım.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Genel olarak SEO denildiğinde ilk akla gelen arama motoru Google oluyor. Çünkü bir önceki yazımızda da söylediğimiz üzere Google %70 oranla dünya da en çok kullanım oranına sahip arama motorudur. Yani bu da demek oluyor ki Google’ın kriterlerini göz önüne alarak ve web master araçlarını kullanarak optimizasyonlarımızı yaparsak büyük oranda işimizi halletmiş olacağız. Peki nedir bu SEO ve nasıl çalışır?

Search engine optimization (arama motorunu optimizasyonu) basitçe iki kısımdan oluşur;

  1. On-Page SEO (İç SEO)
  2. Off-Page SEO (Dış SEO)

Bu iki alanın da kendi içinde ayrıldığı bazı kısımlar var ancak dijital pazarlama kısmında da bahsettiğimiz gibi bu iki alanın detaylarına bu serimizde yer vermeyeceğiz.

SEO, herhangi bir arama motorunda ücretsiz ve organik olarak yapılan arama sonuçlarıyla sitenize trafik sağlayan, kullanıcı arama niyetini ön planda tutan bir çeşit dijital pazarlama çalışmasıdır. Dijital pazarlamayı açıklarken de belirttiğimiz gibi müşterilerinizi ve hedef kitlenizi tanımak ya da kendinizi onların yerine koyarak oluşturacağınız bir SEO stratejisi sitenizi hızlıca üst sıralara çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Çıkaracaktır demiyorum, yardımcı olacaktır çünkü SEO asla tek bir çalışmayla ya da bir anda sizi başarıya ulaştırmaz. Tohumu atarsınız, sulamaya başlarsınız, tohumlar filizlenir ve bakımlarını da iyi yaparsanız meyvesini bir süre sonra alırsınız.

Peki nedir diğer çalışmalar? Eğer bir sektörde çok fazla ilgi alanı ve reklam dönüyorsa o zaman da tek başına organik SEO yapmak bir noktada arka planda kalabilir. Yaptığınız SEO çalışmalarına ek olarak çok makul bütçelerle Google ADS kullanarak yazılı ya da görsel reklamlar verebilir ve organik çalışmalarınızı bunlarla destekleyebilirsiniz. Unutmayı SEO çalışmaları birbirini desteleyen çalışmalardır ve sadece tek bir kısmında çalışarak sitenizi üst sıralara taşıyamazsınız. Bazı kelimelerde ya da işlerinizde ön plana çıkmak için SEO çalışmalarınızı reklamlar ve sosyal medya pazarlaması ile ön plana çıkarmalısınız. Siteniz ne kadar üst sıralarda sıralanırsa trafiği de o kadar çok olur.

Sizlere kısaca SEO nedir, neden önemlidir ve nasıl çalışır anlatamaya çalıştık. Bir sonraki “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” Grafik Tasarım (Sosyal Medya) konusunda görüşmek üzere… Ücretsiz bültenimize abone olmayı unutmayın.

İletişim: [email protected]

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: