İçeriğe geç

Dijital Pazarlama, Google SEO ve Grafik Tasarım

kisaca dijital pazarlama nedir

Bugün yeni bir seriye başlıyoruz. Bu serimizin adı; “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” olacak. Bu seri ile dijital alanlardaki bazı konuları ve terimleri kısaca ve hızlıca öğreneceğiz. Hem sıkılmayacaksınız hem de konuyla ilgili bir bakışta bilgi sahibi olacaksınız. İlk Bi’ Kısa Bilgi Serisi’nde ise sitemizde en çok duyacağınız bazı kelimelere yer vereceğiz. Peki nedir bu kelimeler?

  1. Dijital Pazarlama
  2. SEO (Search Engine Optimization)
  3. Grafik Tasarım

Aslında kendi içerisinde çok detaylı ve karmaşık olan bu üç kelimeye ayrı ayrı yazılarda hızlı bir bakışta bulunacağız. Zaten ilerleyen süreçte bu konular hakkında bilmek istediğiniz detaylar olursa sizden aldığımız geri dönüşler çerçevesinde içeriklerimizi genişleteceğiz ve güncelleyeceğiz.

Bu üç alanı az çok duyduysanız ya da herhangi bir tanesini arama motorunuza yazdıysanız ne kadar geniş kapsamlı içerikler olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Ayrıca bu alanlarda çok fazla bilgiyi de internet üzerinde bulabilirsiniz. Ancak sorun şu ki; insanlar bu konular hakkında ilk bakışta hızlı bilgi almak ve ilgisini çekerse detaylarına inmek istiyor. Burada tam olarak bunu yapacağız ve hap bilgilerin yer aldığı serimizi bu kriteler eşliğinde şekillendireceğiz.

Bi’ Kısa Bilgi Serisi’nin ilk konusu olan dijital pazarlamaya gelin hızlıca bir bakalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternette kısa bir araştırma yaptığımızda dijital pazarlama nedir? sorusu direkt olarak karşımıza çıkıyor ve binlerce sonucu uzun uzadıya görebiliyorsunuz. Şimdi gelin biz kısaca dijital pazarlamaya ve kanallarına bir bakalım.

Dijital pazarlama bazı ülkelerde çevirimiçi pazarlama olarak da bilinmektedir. Dijital pazarlama günümüzde birçok markanın internet ya da modern dijital teknolojileri kullanarak potansiyel müşterileriyle iletişime geçmesini sağlar. Dijital pazarlamanın kanalları içerisinde e-posta (e-mail marketing), sosyal medya platformları, web tabanlı reklamcılık ve yazılı metinler (blog yazıları) bulunmaktadır.

– Dijital Pazarlama Türleri Nedir?

Dijital pazarlamanın en çok bilinen beş türü vardır;

  1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  2. Sosyal Medya Pazarlaması
  3. İçerik Pazarlama (Content Marketing)
  4. E-Posta Pazarlaması (E-Mail Maketing)
  5. Mobile Pazarlama

Bu beş kısmın detaylarına bu yazımızın içerisinde yer vermeyeceğiz çünkü bu serimizde bir konuya olan hızlı bir bakışı amaçlıyoruz. İlerleyen zamanlarda konunun detaylarını yine birlikte inceliyor olacağız.

Sonuç olarak bu beş tür, dijital pazarlamanın temelini oluşturur. Bu alanları müşterilerinizi ve hedef kitlenizi tanıyarak kullanırsanız, onların neyi istediğini bilir ve ona göre çalışmalar yaparsanız başarıyı yakalamanız kaçınılmaz olacaktır. Peki en basitinden ilk etapta bu alanları doğru kullanmak için ne yapabilirsiniz?

İlk etapta bu alanların kullanımı ve izleyeceğiniz strateji üzerine bir dijital pazarlama ajansıyla çalışabilirsiniz. Ancak bu ajanslara çok fazla para harcamak istemiyorsanız. Öncelikle en bildiğiniz alanı kullanarak bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin çok iyi içerik hazırlıyorsanız, içerik pazarlama kısmından başlayabilirsiniz ya da sosyal medyayı sizden daha iyi kullanan yoksa kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler üretebiliyorsanız, sosyal medya pazarlaması tam da size göre bir başlama noktası olacaktır.

Bunlara ek olarak ayrıca sektörünüzde önde gelen ilk beş rakibi araştırmak ve onların güncel çalışmalarını inceleyerek strateji çıkarmakta çok önemlidir. Eğer onlar bu alanda üst sıralarda geliyorsa, bu bir şeyleri doğru yaptıklarını gösterir. Taklit edin demiyorum ama yaptıklarını da göz ardı etmeyin.

Sizlere sitemizde dijital pazarlama danışmanlığı yaparak bu bahsettiğimiz konularda ayrıca bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Detaylarını ve bilmek istediğiniz konuları iletişim kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir sonraki “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” nde SEO (Search Engine Optimization) konusunda görüşmek üzere… Ücretsiz bültenimize abone olmayı unutmayın.

İletişim: [email protected]

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: