İçeriğe geç

Yeni Web Sitemden Merhabalar!

Yeni Web Sitemden Merhabalar

Merhabalar, yeni bir site görünümü ve alt yapısıyla sizlerleyim. Bu yazıyı hem bir başlangıç yapmak hem de sitem hakkındaki detayları sizlerle paylaşmak için hazırlıyorum. Yazının devamında neleri konuşacağız hemen onlara bakalım;

  • Neden GoDaddy platformundan devam etmedim?
  • Yeni sitemde sizleri neler bekliyor?

Bu yazımızda kısaca bu iki maddeye değineceğim ve illaki eksiklikler olacaktır fakat zamanla ben de sitemi ve içerikleri daha iyi planlayıp sizlere sunacağım. O zaman beni daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Neden GoDaddy Platformundan Devam Etmedim?

Öncelikle ben de hepiniz gibi gün geçtikçe kendimi alanımda geliştiriyorum ve farklı altyapılar, programlar deniyorum. Öğrendiğim tüm bu altyapıları ve programları daha önceden öğrendiklerimle kıyaslıyorum. Yaptığım bu kıyaslamalardan yola çıkarak da en güncel ve son kullanıcıya en çok faydayı sunan altyapıları ve programları seçmeye özen gösteriyorum.

Daha önce kullandığım godaddy.com altyapısı da gayet hoş ve basit bir ara yüze sahipti ancak siteyi oluştururken benim istediğim en basit bir URL yapısı değişimi gibi işlevleri yerine getiremiyordum. Bir başka karşılaştığım zorluk ise SEO tarafında sabit bir yapı sunuyor olmasıydı. Örneğin WordPress alt yapısında kullanabildiğimiz All in One SEO ya da Yoast gibi farklı eklentileri kullanamıyorsunuz. (Not: godaddy.com’da basit mod kullanıyordum, gelişmiş mod tarafını tam olarak deneyimleme imkanım olmadı. Belki oradaki seçeneklerde bu sorunlar yaşanmıyordur.) Kısacası godaddy.com tarafı bana IOS işletim sistemi gibi kapalı bir sistem sunarken WordPress tarafı ise Android gibi daha açık kaynaklı daha fazla müdahalelerde bulunabildiğimiz bir altyapı sunuyordu. Bu gibi sebeplerden dolayı her ne kadar alan adı kaydımı godaddy.com üzerinden yapmış olsam da sitemi oluşturmak için WordPress tarafının benim ihtiyaçlarımı daha iyi karşıladığına karar verdim.

– Godaddy mi yoksa WordPress mi kullanmalısınız?

Ben dijital pazarlama alanında çalışmalar yaptığımdan dolayı altyapısına daha çok müdahale edebildiğim, bir sorunla karşılaştığım zaman sorunun çözümüyle ilgili internette daha çok içeriğe sahip olan ve böylece karşılaştığım sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulabileceğim bir altyapı seçmek önemliydi. Bunların yanında sürekli kendini güncelleyen, pratik ve basit eklentilerle sitenizi kolaylıkla oluşturup yönetilebildiği için benim tercihim WordPress tarafından yana oldu.

Peki godaddy.com site oluşturmak için kullanılamaz mı? Kullanılabilir, bu tamamen sizin tercihinize bağlı bir durum, godaddy.com basit ve kapalı bir ara yüze sahip olsa da saatler içerisinde basit bir site oluşturup kolaylık kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle kendi alt yapısında sunduğu hazır paketleri, hosting hizmetleri ve site iyileştirme robotuyla herhangi bir kod müdahalesinde bulunmadan sürükle bırak mantığıyla sitenizi kurabilirsiniz. Ayrıca sitenizi kurarken hem basit mod hem de size sunduğu gelişmiş mod seçenekleriyle de yine sitenizi kurabilirsiniz. Ancak SEO tarafında sizi ne kadar öne çıkarır ve tatmin eder bilmiyorum.

Yeni Sitemde Sizleri Neler Bekliyor?

Yeni sitemde gerek dijital pazarlama ve SEO tarafında gerekse grafik tasarım tarafında sizlere hem danışmanlık yapacağım hem de küçük ipuçları vererek web sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı yükselişe geçirebileceksiniz. Sitemde yer alacak olan içerik başlıkları:

  • Dijital Pazarlama
  • Google SEO
  • Grafik Tasarım

Yukarıdaki bu üç alanda sizlere elimden geldiğince danışmanlık yapmaya ve ipuçları vermeye çalışacağım. Biliyorum hepsi de kendi içinde çok fazla içeriğe sahip olan ve bir anda oturup öğrenmesi kolay olmayan başlıklar ancak yeri geldiğinde örneklerle yeri geldiğinde ise deneme yanılma yoluyla hep birlikte bu konuları öğreniyor olacağız.

  • Dijital Pazarlama: Dijital pazarlama araçları (sosyal medya, tasarım araçları, e-mail marketing vs.) sayesinde artık kişiler / kurumlar insanlara ürünlerini ve hizmetlerini kolaylıkla tanıtabiliyor. Eğer bu araçları doğru şekilde kullanırsanız kârınıza kâr katabilirsiniz. İşte bu kısımda dijital pazarlama araçları nedir? Dijital pazarlama araçlarını nasıl etkili şekilde kullanabiliriz? Bu araçları kullanırken müşterilerimizi nasıl artırabiliriz? Bu ve bunlar gibi birçok soruya bu kısımda yanıt bulacaksınız ve kendinizi gün geçtikçe daha da geliştireceksiniz.
  • Google SEO: Biliyorsunuz ki Google, dünyada en çok tercih edilen ve kullanım oranı yaklaşık %70 seviyelerinde olan bir arama motorudur. Bu da demek oluyor ki sitenizi kurdunuz ancak siteniz Google robotları tarafında görünür değil ya da değerli görülmüyorsa diğer arama motorlarında var olsanız bile bu hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Tabii ki bu demek değil ki sadece Google tarafında varlığımızı koruyacağız. Bunun yanında diğer arama motorlarının da web master araçlarını kullanmak bizim için önemlidir. İşte tüm bu konuları ve Google tarafında sitemizi nasıl üst sıralara çıkaracağımızı bu başlık altında inceleyeceğiz ve sitemize kullanıcılar kazandıracağız.
  • Grafik Tasarım: Artık insanlar bir ürün ya da hizmet alacağı zaman ilk olarak satış yapan kişi ya da kurumun sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakıyor. Eğer siz sitenizde ya da sosyal medya hesaplarınızda bu insanları iyi tasarlanmış logo ve kaliteli görsellerle karşılayamıyorsanız ürününüz her ne kadar kaliteli ve ucuz olursa olsun satış oranınız daima düşük kalacaktır. Görselliğin bu kadar ön planda olduğu bir zamanda sizlerle en doğru grafik tasarım ipuçlarını bu başlık altında inceleyeceğiz ve özellikle sosyal medyada ön plana çıkmanızı sağlayacağız.

Yeni sitem, yeni altyapım ve içeriklerimle umarım hepimiz için keyifli olacak çalışmalar yapacağız. Henüz sitemi tam olarak bitirmiş değilim, zaman içinde eksiklikleri de tamamlayıp dijital pazarlama, Google SEO ve grafik tasarım alanlarında güzel çalışmalar yapacağız. Bunların yanında ek olarak farklı projelerim de olacak. Bu yüzden takipte kalın ve son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenime abone olmayı unutmayın! Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın. > Bültene abone olmak için <

İletişim: [email protected]

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: