İçeriğe geç

Kısaca Grafik Tasarım Nedir?

kisaca grafik tasarim nedir

Merhabalar en son “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” için sitemizde çokça karşılaşacağınız bazı kelimelere değiniyorduk. Bu serimizin üçüncü yeni konusu ise Grafik Tasarım.

  1. Dijital Pazarlama
  2. (SEO) Search Engine Optimization
  3. Grafik Tasarım

Diğer iki konumuz olan Dijital Pazarlama ve (SEO) Search Engine Optimization hakkındaki “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” için:

Bi’ Kısa Bilgi Serisi’nin üçüncü konusu olan Grafik Tasarım’a gelin hızlıca bir bakalım.

Grafik Tasarım (Sosyal Medya)

Bildiğiniz gibi akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya platformlarının kullanıcı sayılar her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bununla birlikte birçok marka da kullanıcılarına ürünlerini ve hizmetlerini bu platformlar üzerinden duyurmaya ve sunmaya başlamıştır. Ancak sosyal medya da işler neredeyse sadece görsel tasarımlar üzerinden ilerliyor. İnsanlar sosyal medyada uzun yazılar okumak istemiyor. İşte tam bu noktada sosyal medya pazarlamasının vazgeçilmezi olan grafik tasarım kelimesi önümüze çıkıyor.

Grafik tasarımın bilinen dört farklı türü vardır;

  1. Pazarlama ve Tanıtım Amaçlı Grafik Tasarım
  2. Marka Görsel Kimliği Oluşturma Amaçlı Grafik Tasarım
  3. Sanat ve İllüstrasyon Amaçlı Grafik Tasarım
  4. Hareketli Grafik Tasarım

Biz bu alanların hepsine çok detaylı bakmayacağız ancak ilk iki madde bizim için en önemli olan grafik tasarım türüdür.

Grafik tasarım, fikirlerinizi ve mesajlarınızı insanlara ulaştırmak için görsel içerikler planlamanızı ve oluşturmanızı sağlayan bir alandır. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmak, tanıtmak ya da marka kimliğinizi oluşturmak için de ayrıca bu alan kullanılır. Grafik tasarım sanatsal çalışmalar için kullanılsa bile günümüzde ticari amaçlar için de tercih edilmektedir. Unutmayın, bir markanın ilk ve en önemli görsel ürünü logosudur. Logonuz kaliteli ve marka imajınızı yansıtmalı ayrıca insanlara güven vermelidir.

Sosyal medya pazarlaması yaparken de oluşturacağınız içeriklerde kullanacağınız logonuzdan tutun renklerin ve objelerin tamamı; kişileri sosyal medya hesaplarınıza çekmek ve devamında da ürünü ya da hizmeti almalarını sağlamak için önemlidir. Dijital alanlarda kaliteli içerik oluşturmak için önemli olan grafik tasarım, sadece sizi sosyal medyada ön plana çıkarmaz web sitenizde yapacağınız görsel çalışmalarda da insanlara güven aşılamak ve ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satın almalarını sağlamak için çok önemlidir. Özellikle sitenizin görsellerine ekleyeceğiniz alt etiketler (alt tags) ile Google’ın görsellerinde de sıralanarak sitenize organik olarak ziyaretçi çekebilirsiniz.

SEO’da olduğu gibi sadece post ve hikaye tasarımlarıyla sosyal medya pazarlamasında başarıyı yakalayamazsınız. Sosyal medya reklamlarını da etkin bir biçimde kullanarak yaptığınız çalışmaları zaman zaman insanların gözlerinin önüne sermelisiniz. Her zaman hedef kitleniz sizin ayağınıza gelmeyebilir. Ayrıca postlarınızda sadece ürün ve hizmet tanıtımı ile hedef kitlenizi çekemezsiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin interaktif ve ya bilgi veren yanları da olmalıdır. Çünkü insanlar sadece ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi almak değil, hesabınıza girdiklerinde eğlenmekte istiyorlar. Bu ürünü ya da hizmeti alan diğer insanlar mutlu oluyor mu bunu da görmek istiyorlar. Bu yüzden ürünlerinizi zaman zaman stüdyolarınızdan çıkarıp gerçek ortamda da göstermelisiniz. İstatistiksel eğlenceli görsel veriler, videolar sunmalısınız. İnsanlara bu ürünü alın demek yerine bu ürünü alırsanız siz de böyle mutlu olursunuz, sizde böyle çekici görünürsünüz hissini vermelisiniz.

Anlattıklarım çok kolay görünmese bile hiç endişelenmeyin biz sizlere burada işin özünde sosyal medya danışmanlığı da sağlayarak bu gördüğünüz tüm noktaları yakalamanızı ve sosyal medya platformlarınızda başarıyı yakalamanıza yardım edeceğiz.

Bir sonraki “Bi’ Kısa Bilgi Serisi” nde görüşmek üzere… Ücretsiz bültenimize abone olmayı unutmayın.

İletişim: [email protected]

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: