İçeriğe geç

Google, Universal Analytics (UA) Kullanımını Kaldırıyor!

Google Analytics 4 vs Universal Analytics

Eğer aranızda dijital pazarlama alanından uzak veya yeni yeni dijital pazarlama alanını araştıran kişiler varsa Google Analytics nedir? ya da Universal Analytics nedir? ki diyenler olacaktır. Bu yazımızda size bu konu hakkında ve Google’ın yeni, güncel analiz aracı olan Google Analytics 4 hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Google Analytics ile web sitenizdeki trafik kaynaklarını, kullanıcıların davranışlarını, anlık ziyaretçi sayılarını ve daha birçok çeşitli analizi anlık olarak görebilirsiniz.

Bu analizler sayesinde sitenizin dijital pazarlama stratejinizi belirleyebilir, SEO (Search Engine Optimization) açısından sitenizi optimize edebilir ve reklam kampanyalarınızın verimliliğini ölçebilirsiniz.

Google Analytics 4 vs Universal Analytics

Ancak geçtiğimiz aylarda Google bu aracı 1 Temmuz 2023’ten itibaren kaldıracağını duyurdu ve kullanıcılarının eski Universal Analytics yerine bu tarihten itibaren yeni nesil geliştirdikleri bir ölçüm aracı olan Google Analytics 4 (GA4) kullanımına tamamen geçeceğine de bu duyuruda yer verdi. Google Analytics 4 ile kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı hedefleyen Google, hali hazırda zaten bu aracı kullanıcılarına Universal Analytics ile birlikte bir süredir sağlamaktaydı. 1 Temmuz 2023 itibari ile tüm kullanıcılar artık tamamen bu yeni aracı kullanmaya başlayacak ve bu tarihten sonra Universal Analytics artık sitenizden veri toplayamayacak.

Yeni Site Kuranlar İçin Önerim: Eğer yeni bir web sitesi oluşturuyorsanız, bir ajansa ya da web site geliştiricisine web sitesi yaptırıyorsanız; yeni sitenize geçerken eski Universal Analytics mülkünü hiç oluşturmadan direkt olarak yeni nesil Google Analystics 4 mülkünü oluşturup, kullanmanızı öneririm. Çünkü daha sonra verilerinizi dışa aktarmak gibi zahmet verecek işlerle uğraşmamış olursunuz.

Google Analytics 4 ( GA4) Geçiş Sürecinde Neler Olacak?

 • 1 Temmuz 2023’e kadar hali hazırda var olan Universal Analytics (UA), mülklerinizdeki yeni verileri toplayabilecek ve sizler de bu tarihe kadar Universal Analytics aracını kullanmaya devam edebileceksiniz.
 • Bu tarihten sonra ise UA mülkünüzdeki daha önceden işlenmiş olan verilerinize altı ay boyunca erişebileceksiniz.
 • Google ayrıca bu süreçte verilerinizin önemli olduğunu ve tüm verilerinizi dışa aktararak yedeklemenizi de öneriyor.

Universal Analytics Mülkünüzdeki Verileri Dışa Aktarmak

Gelin şimdi eski UA verilerinizi hangi formatlarda dışa aktarabilirsiniz onlara bakalım, Google seçtiğiniz önemli verileri Analytics ile dışarı aktarmanız için aşağıdaki formatları desteklemektedir;

 1. CVS
 2. TSV
 3. Excel için TVS
 4. Excel (.xsls)
 5. Google E-Tablo
 6. PDF
 7. Google Analytics Reporting API

Google Reklam Kampanyaları (Google Ads) Bu Değişiklikten Etkilenecek Mi?

Eğer Universal Analytics mülkleriniz Google Ads hesabınıza bağlı değilse bu süreçten etkilenmeyeceksiniz. Ancak Universal Analytics mülkleriniz Google Ads hesabınıza bağlı ise 1 Temmuz 2023’ten sonra UA verileriniz Google Ads hesabınıza aktarılmayacaktır.

Detaylı bilgi için: https://support.google.com/analytics/answer/11583528

Universal Analytics (UA) ve Google Analytics 4 (GA4) Arasındaki Farklar Nedir?

Eski UA ile yeni GA4 arasındaki en temel farklardan bir tanesi şüphesiz eski Universal Analytics sadece web verisindeki akışı raporluyorken Google Analytics 4 ile artık bir mobil uygulamanız varsa onun verilerini de düzenli bir şekilde raporlayabiliyor olacaksınız.

📌 Özetle şunu söyleyebiliriz: GA4 aracını isterseniz sadece web siteniz için isterseniz de sadece uygulamanız için ya da hem web siteniz hem de uygulamanız için birlikte kullanmanız mümkün olacak. Tek bir GA4 mülkünde hem şirketinizin web verilerini hem de uygulama verilerini bir arada görebilirsiniz.

Ayrıca GA4 ile web sitenizdeki gerçekleşen tıklamaları ve sayfa görüntülemelerini –  uygulamalarınızın yüklenme ve açılma sayılarını – platformların her birinde gerçekleşen kullanıcı etkileşimlerini veya dönüşümleri de görebilirsiniz.

 Universal Analytics MülkleriGoogle Analytics 4 Mülkleri
ÖlçümOturuma dayalı veri modeli*Esnek etkinliğe dayalı veri modeli
RaporlamaCihazlar arası ve platformları arası sınırlı raporlamaCihazlar arası ve platformlar arası tam raporlama
OtomasyonSınırlı otomasyonVeri keşfini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için süreç boyunca makine öğrenimi
Tablo: Universal Analytics ve Google Analytics 4 Arasındaki Farklar

*Google Analytics 4 esnek etkinliğe dayalı bir veri modeli benimsediği için örneğin bir kullanıcı web sitenizde gezinirken, GA4 ölçüm aracı bu kullanıcıya bir kimlik, Google sinyalleri ve cihaz kimliği tanımlar. Bu sayede kullanıcı web sitenizde bir ürünü sepetine eklediğinde ve daha sonra devamında uygulamanızı kullanarak ürünü satın alma eylemi gerçekleştirdiğinde GA4 bu kimlik ve sinyalleri kullanarak oturumlar farklı cihaz veya platformdan bile olsa verilerin tek bir kişi tarafından geldiğini anlar ve size daha sağlıklı raporlar sağlar.

Eğer oturuma bağlı veri modelini kullansaydınız (UA) eski mülkünüzdeki bu hareketlerin hepsi ayrı bir kişi gibi algılanacaktı ve veriler ayrı ayrı işlenecekti. Bu da sizin daha zor bir kıyaslama yapmanıza ve sağlıksız bir dijital pazarlama yöntemi belirlemenize neden olacaktı. Yeni GA4 ile bu gibi zorlukları minimuma indirecek olan Google, sizlerin daha kullanıcı odaklı olarak çalışmanıza olanak sağlayacak.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Google, GA4 ile birlikte bir ilk olarak tüm raporların mevcut kimlik alanlarının hepsini kullanabiliyor. Eski UA mülkünde ise çoğu rapor yalnızca cihaz kimliğini kullanıyordu.

🔎 Google Analytics 4 ile Aşağıdaki Soruların Yanıtını Bulabilirsiniz;

 1. Kullandıkları platformlardan bağımsız olarak, tekil kullanıcılarınızın toplamdaki sayısı nedir?
 2. Uygulamanızda ve web sitenizde önceki hafta kaç dönüşüm gerçekleşti ve bu dönüşümlere hangi platform daha fazla katkı sağladı.

Ek olarak, GA4 sayesinde pazarlama kampanyalarınızın platformlarda ne kadar faydalı olduğunu anlamak isterseniz birçok ayrıntılı analizi de yeni ölçüm aracında bulabilirsiniz. Örneğin, hangi kullanıcı uygulamanızı kullanırken satın alma işlemini web sitenizden gerçekleştirdi? Bunu neden yaptı ve uygulamanızın hangi aşamasında satın alma işlemine devam etmedi? Bu gibi detaylı raporlar sayesinde daha kullanıcı dostu bir web sitesi ve uygulama ara yüzü geliştirebileceksiniz.

Peki, Google Analytics 4 Mülkü Nasıl Oluşturulur?

Eğer yeni nesil Google Analytics 4 mülkü kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

1. Google Analytics Hesabınızı Açın

Yeni bir hesap oluşturmak için google.com/analytics adresine gidebilir ya da mevcut hesabınızda oturum açarak ayarlar kısmından hesap açabilirsiniz.

2. GA4 Mülkü Oluşturun

Eski bir UA hesabı oluşturuyor gibi önce hesap oluşturmülk oluşturma yolunu takip edin ve yeni mülkünüz ile ilgili işletme bilgilerinizi girin. Artık hali hazırda yeni bir mülk oluştururken varsayılan olarak GA4 mülkü seçili şekilde gelmektedir. Mülk oluşturma kısmında “Gelişmiş seçenekleri gör” seçeneğine tıklarsanız “Universal Analytics mülkü oluşturun” bölümünün kapalı olduğunu görebilirsiniz.

3. Bir Veri Akışı Oluşturun

Veri akışınızı kullanmak istediğiniz platformu seçin  (iOS, Android ya da Web) ve uygulama ya da web siteniz ile ilgili bilgilerinizi girin. Geliştirilmiş ölçüm seçeneğini açık tutun böylece birçok veri akışını; sayfa görüntüleme, kaydırma ve tıklamaları görebilirsiniz. Bu seçeneği daha sonra isterseniz kapatabilirsiniz.

4. Veri Toplamayı Etkinleştirin

Web sitenizin uygun etiketleri içerdiğinden emin olmak için aşağıdaki kılavuzlarda yer alan adımları izleyin.

 • Gtag.js Kullanıcıları: Analytics kodunuzu web sitenizde gtag,js ile manuel dağıtmak için.
 • Google Etiket Yöneticisi Kullanıcıları: Analytics kodunuzu web sitenizdeki Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak dağıtmak için.

Google Analytics 4 hakkındaki gelişmeler ve sorularınız için web sitemizi takip etmeyi, ücretsiz bültenimize abone olmayı unutmayınız!


Onurcan Gökçetin Hizmetler Sitemiz Açıldı!

hizmetler-banner-onurcan-gokcetin

📢 Blog / içerik yazımı, sosyal medya tasarımı ve kurumsal tasarımlar sağladığımız hizmetler.onurcangokcetin.com sitemizi ziyaret edebilir ve sunduğumuz hizmetlerden avantajlı fiyatlarla hemen faydalanabilirsiniz.

Eğer sizler de kendinizi Dijital Pazarlama, SEO ve Grafik Tasarım alanlarında geliştirmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

İletişim: [email protected]

Instagram: instagram.com/onurcangokcetin2

LinkedIn: tr.linkedin.com/in/onurcangokcetin

e-posta-onurcan-gokcetin

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Sitemizdeki en son güncellemelerden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize abone olun. En önemli güncellemelere ilk siz ulaşın!

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

İçeriği Paylaş: